Przygotowanie plików do grawerowania i znakowania

Projekty do grawerowania i znakowania na laserach CO2, Nd:YAG oraz Fiber najlepiej przygotowywać w programach do grafiki wektorowej Corel Draw oraz Adobe Illustrator. Aby uniknąć problemów, wszystkie czcionki należy koniecznie zamienić na krzywe (opcje "przekształć w krzywe", "convert to curves"). Występowanie nieprzekształconego tekstu (szczególnie niestandardowych czcionek) w przygotowanych pracach uniemożliwia prawidłowe otwarcie pliku.

Maksymalna wielkość pojedynczego logotypu w przypadku laserów Nd:YAG oraz Fiber to ok. 140 mm (powierzchnia płaska) a maksymalna wysokość przedmiotu to 300 mm. W przypadku przedmiotów obłych lub o nietypowych kształtach konieczny jest ustalenie na miejscu w pracowni i wykonanie próby.

W przypadku lasera CO2 możliwe jest grawerowanie na całej powierzchni stołu roboczego czyli 700-400 mm. Maksymalna wysokość grawerowanego przedmiotu to 200 mm.

Zarówno lasery Nd:YAG jak i CO2 umożliwiają grawerowanie po całym obwodzie przedmiotów o przekroju okrągłym (kubki, butelki, szklanki, kieliszki, długopisy, bidony itp.). Maksymalna średnica grawerowanego przedmiotu na laserze CO2 to 150 mm a długość przedmiotu to 350 mm. W przypadku laserów Nd:YAG maksymalna średnica to 200 mm, długość 200 mm. Ze względu na niewielki udźwig uchwytu laserów Nd:YAG maksymalna waga przedmiotu to ok 1 kg.

Jeżeli nie macie Państwo plików w postaci wektorowej możliwe jest wykonanie graweru z pliku bmp, jpg czy tiff pod warunkiem, że ma białe lub całkowicie usunięte tło oraz wysoką rozdzielczość. Nie może to być plik o niskiej rozdzielczości np. pobrany ze strony internetowej. Nie należy przygotowywać projektów do grawerowania i znakowania w programach pakietu Microsoft Office!

Przykładowe pliki do pobrania