Przygotowanie plików do cięcia laserem

Projekty do cięcia na ploterach laserowych CO2 należy przygotowywać w skali 1:1, wyłącznie w postaci wektorowej!

  • Preferowany format plików to CDR (Corel Draw). Jest również możliwość importu plików z popularnych programów CAD ( DWG , DXF) oraz programu Adobe Ilustrator (EPS, PDF).
  • Pole robocze stołu plotera to 700×400 mm.
  • Linie cięcia o grubości 0,001 mm. W przypadku precyzyjnych projektów, gdzie ważna jest dokładność trzeba wziąć pod uwagę, że realna grubość linii cięcia laserem w zależności od materiału wynosi około 0,01 (papier) do 0,10 mm (plexi, sklejka).
  • Należy pamiętać aby zostawić niewielki margines ok.  5 mm od krawędzi ciętego materiału.
  • Wycinane elementy nie mogą na siebie zachodzić a minimalna odległość między liniami cięcia to ok. 1 mm (papier), ok. 2 mm (pleksi i sklejka), 5 mm (gąbka).
  • Nie należy nakładać na siebie kilku linii gdyż ploter będzie powtarzał cięcie kilkakrotnie w tym samym miejscu, traktując każdą linię jako oddzielny obiekt. Może to doprowadzić do przegrzania i odkształcenia a  nawet do zapłonu ciętego materiału.
Grawerowanie laserowe, Warszawa

W przypadku projektów do cięcia laserowego nie należy przygotowywać ich w formie rastrowej tj. plików: PSD (Photoshop), JPG, PNG, BMP, GIF, TIFF, CPT (Corel PhotoPaint), XCF (Gimp). Ich wycięcie na ploterze bez wcześniejszego przekształcenia i odpowiedniego przygotowania w programie do grafiki wektorowej jest technicznie niemożliwe.

Nie należy przygotowywać projektów do cięcia w programach pakietu Microsoft Office, Open Office, Libre Office i innych tego typu aplikacjach!

Przykłady poprawnego wykonania projektów do pobrania w formacie CDR (Corel Draw).

Grawerowanie laserowe, Warszawa

Papier

Grawerowanie laserowe, Warszawa

Tektura (szablon)

Grawerowanie laserowe, Warszawa

Sklejka i pleksi

Grawerowanie laserowe, Warszawa

Laminat i folia